О компенсации заработка, выплаченного мобилизированным работникам

Что должен сделать работодатель, чтобы получить компенсацию заработка, выплаченного мобилизированным работникам; какие могут быть риски, связанные с процедурой – спрашивал у экспертов Prostobiz.ua

Романа Марчук, юрист ЮФ «Величко Філь»

Хто може скористатись правом на компенсацію середнього заробітку під час мобілізації?

З 8 червня 2014 року мобілізовані працівники отримали додаткові трудові гарантії: такі працівники впродовж одного року зберігають місце роботи і посаду із збереженням середнього заробітку. Роботодавці ж після виплати зарплати працівникам мають право на компенсацію цих виплат (згідно з законом України № 1275-VII від 20.05.2014"Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації").

Порядок виплати таких компенсацій визначається КМУ.

Впродовж 3-ох тижнів з дня набуття чинності законом КМУ повинен був визначити порядок виплати компенсацій. Проте такий порядок був затверджений КМУ лише в березні 2015 року (Постанова КМУ від 4 березня 2015 р. № 105  «Про затвердження Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період»).

Що повинен зробити роботодавець для компенсації заробітку, виплаченого мобілізованим працівникам?

1) Спочатку роботодавець нараховує та виплачує працівнику зарплату. Цей обов’язок роботодавця  забезпечений його відповідальністю.За порушення порядку виплати зарплати роботодавець може нести: майнову (ст. 265 КЗпП), адміністративну (ч.1 ст.41 КУпАП) та кримінальну (ст. 175 ККУ) відповідальність.

2) Після виплати зарплати мобілізованому працівникові роботодавець має право на бюджетне відшкодування таких виплат в повному обсязі, включаючи податки, але за обмежений період – 1 рік.

Для цього роботодавець повинен подати необхідні документи до органів соціального захисту населення:

  • Звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам – встановлена форма звіту, затверджена в Додатку 1 Постанови КМУ.

У звіт включають всю суму, нараховану для виплати працівнику, включаючи суму отриману працівником і суми податків і зборів. Звіт погоджується у районному (міському) військовому комісаріаті, який здійснював призов працівника на військову службу і  подається  щомісяця, але не пізніше 15 числа місяця, що настає за звітним.

  • Зведений звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам  (далі – звіт по підприємству): встановлена форма звіту по підприємству, затверджена в Додатку 2 Постанови КМУ.

До 19 числа місяця, що настає за звітним, звіти по підприємству разом із копіями звітів подаються до структурних підрозділів соціального захисту населення.

3) Після цього Мінсоцполітики спрямовує структурним підрозділам бюджетні кошти, які далі спрямовуються органам соціального захисту населення і перераховуються безпосередньо роботодавцям.

Чи є якісь ризики, пов’язані із отриманням компенсації у повному обсязі?

Працівники мають право на виплату середнього заробітку роботодавцями, а роботодавці – право на компенсацію таких виплат за рахунок державного бюджету за обмежений період – 1 рік. Роботодавець за власним бажанням може продовжити виплату мобілізованим працівникам після спливу 1 року. Проте всі виплати, які здійснюються після спливу визначеного строку, не підлягають відшкодуванню з бюджету.

Оксана Войнаровская, партнер ЮФ "Василь Кисиль и Партнеры"

17 березня 2015 року набрав чинності довгоочікуваний порядок 1 («Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. №105 - далі – «Порядок»), що нарешті дозволить роботодавцям отримувати компенсацію середнього заробітку, сплаченого мобілізованим працівникам, яким роботодавці виплачують середній заробіток під час військової служби протягом особливого періоду.

Значення для роботодавців

Згідно з українським законодавством, за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток. Витрати, понесені роботодавцями у зв’язку зі сплатою середнього заробітку компенсуються за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, який має бути визначений Кабінетом Міністрів України. Не зважаючи на те, що закон, який передбачав таку компенсацію, був прийнятий у травні 2014 року, через те, що донині порядок виплати компенсації не було затверджено, компанії не могли отримувати компенсацію.

Порядок

Згідно з Порядком, для отримання компенсації, компаніям потрібно здійснити наступні кроки:

  1. заповнити звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, який має містити інформацію витрати зі сплати середнього заробітку та відомості щодо мобілізованих працівників, назву військового комісаріату, який здійснював призов працівника на військову службу, дату та номер наказу про призов, звільнення;
  2. погодити звіт з районним (міським) військовим комісаріатом у частині підтвердження призову та проходження військової служби; та
  3. подавати звіт щомісяця до 15 числа органу соціального захисту населення.

Варто зауважити, що Порядок не містить положень, які прямо визначають, чи можуть компанії отримати компенсацію за попередні періоди, у яких роботодавці сплачували працівникам середній заробіток. Таким чином, тільки застосування Порядку на практиці покаже, чи зможуть компанії отримувати компенсацію за такі попередні періоди.

Екатерина Гутгарц, главный редактор Prostopravo.com.ua

Порядок компенсации предприятиям среднемесячного заработка работников, призванных на военную службу по мобилизации утвержден Постановлением Кабинета Министров от 04.03.2015 г. №105.

Для выплаты компенсации предприятие, учреждение или организация подают ежемесячно до 15 числа отчет о фактических затратах на выплату среднего заработка работникам в органы социальной защиты населения. Форма отчета утверждена этим же Постановлением (приложение 1). Такой отчет должен быть согласован с военным комиссариатом, который призвал работника на военную службу в части подтверждения призыва и прохождения военной службы.

До 19 числа нужно подать сводный отчет о фактических затратах на выплату среднего заработка работникам (приложение 2), а также копии документов, подтверждающих призыв и прохождение службы.

Органы социальной защиты до 23 числа подают  сведения о фактических затратах на оплату среднего заработка Министерству социальной политики, для выделения им бюджетных средств и перечисления предприятиям.

Опубликовано на сайте: 02.04.2015

Источник: http://www.prostobiz.ua/

Тема дня

5 вещей, которым стоит поучиться у маркетологов Apple

Продукция компании Apple всегда овеяна легкой завесой тайны. Маркетологам корпорации удается из года в год подогревать интерес аудитории к новым iPhone, MacBook, iWatch и прочим устройствам.

Видео дня


Рекомендуем